Wipeout HD kontra Warhawk

W duchu nowoczesnego dziennikarstwa – recenzja łączona. Tym razem zajmę się dwiema grami, które dostępne są do ściągnięcia z polskiego PlayStation Store. Obie charakteryzuje bardzo atrakcyjna cena oraz uznanie wśród graczy oraz recenzentów. Masz 70 zł i zastanawiasz się, którą z nich wybrać?

Zacznę od jeszcze świeżego Wipeouta. Tak w skrócie – gra studia Liverpool jest rewelacyjna, co do tego nie ma wątpliwości. Sony kazało długo czekać na kolejną odsłonę legendarnej już serii, ale warto było. Wersja HD ma wszystko, czego można oczekiwać od symulatora futurystycznych wyścigów!

Grafika to majstersztyk. Tekstury są ostre jak brzytwa a trasy pełne szczegółów i scenografii. Gra opływa w bardzo specyficzne wzornictwo – dobrze znany element każdego z Wipeoutów. Wrażenie prędkości jest dobitne a całość dopełniają bardzo udane efekty specjalne. W zasadzie nie ma elementu, do którego mógłbym się przyczepić, tytuł jest doszlifowany w każdym calu. Oprawa dźwiękowa również zachwyca. Odgłosy z toru oraz soundtrack są doskonałe a seksowny głos komentatorki jest niczym wisienka na szczycie pysznego tortu.

Rozgrywka jest wymagająca i wciągając, tak jak zawsze w przypadku tej serii. Niezbędna jest szczegółowa znajomość każdego z torów. Jeśli marzycie o wygranych, to musicie potrenować sztukę sterowania nosem pojazdu – bez tego pozostaniecie bez szans na trasie. Ścigać można się w następujących trybach: pojedynczy wyścig, próba czasowa, najszybsze okrążenie oraz psychodeliczny zone.

Wipeout HD to wymagająca kampania dla pojedynczego gracza oraz szybko i sprawnie działający tryb multiplayer. Jest jednak pewien szkopuł – całość jest jedynie odświeżoną wersją edycji Pure oraz Pulse. Posiadacze PSP już dawno w to grali.

Teraz kolej na wysłużonego, ale ciągle bardzo grywalnego Warhawka. Jest to jeden z pierwszych ekskluzywnych tytułów dla PlayStation 3. Przez wielu został uznany za jedną z najlepszych gier na tę platformę. Nie pozostaje mi nic innego jak usiąść za sterami latającej maszyny i rozpocząć wieloosobową rzeźnię.

Jeśli o oprawę chodzi, Warhawk jest daleko w tyle za Wipeoutem – widać jak na dłoni, że mamy do czynienia z grą pierwszej generacji. Modele są ubogie, efekty średnie, woda nie zachwyca a całość ma pewien komiksowy posmak. Mimo wszystko, rozległe i pomysłowo zaprojektowane lokacje mogą robić wrażenie. Na uznanie zasługuje niesamowita, niemalże filmowa, muzyka – nic nie daje takiego kopa, jak mocne symfoniczne uderzenie! Dźwięki otoczenia są poprawne i niczego więcej bym od nich nie oczekiwał.

Po trybie singleplayer ostało się tylko szkolenie, które w prosty sposób wprowadza we wszystkie annały rozgrywki oferowanej przez Warhawk. Gra na początku wydaje się skomplikowana, ale zasady panujące na polu walki można pojąć w kilka minut. Wszystko sprowadza się do eksterminacji wroga i zdobywania oraz utrzymywania punktów kontroli rozsianych po mapie. Proste i logiczne – bardzo ważny jest team play.

Wariantów rozgrywki jest kilka, ale na serwerach króluje CTF oraz tutejszy odpowiednik znanego z Battlefielda przechwytywania flag. Doskonale sprawdza się system statystyk – dobra gra nagradzana jest nowymi tytułami oraz kostiumami dla naszego wojaka. Małe a cieszy. Ogólnie żywotność tytułu jest bardzo duża, jeśli znudzi się podstawowa rozgrywka, to zawsze można dokupić jeden z trzech dużych dodatków. Serwery Warhawka jeszcze długo będą pękać w szwach.

Co więc wybrać? To bardzo proste – trzeba kupić obie! Jeśli musiałbym wybrać, to skłaniałbym się jednak ku drugiej omawianej przeze mnie pozycji. Nie piszę tego dlatego, że jestem słaby, jeśli chodzi o wyścigi. Po prostu – Warhawk wydaje się bardziej uniwersalny i długotrwały. Wipeout HD to propozycja dla zatwardziałych fanów tej serii – każdy z nich powinien mieć (albo już ma) ten tytuł.

8/10 (ex aequo)


Szeruj to jak zły: Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on RedditEmail this to someonePrint this page

Jedna myśl na temat “Wipeout HD kontra Warhawk

  1. „…nie piszę tego dlatego, że jestem słaby, jeśli chodzi o wyścigi.”

    Mam wszystkim pokazać twój czas na Anulpha Pass?? xD xD ;-]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *